KYK yurt başvuruları için bilinmesi gerekenler

16 Ağustos 2017 Çarşamba, 09:11Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun yurtlarına başvurular 14 Ağustos’ta başlıyor.

Üniversiteli gençlerin barınmak için öncelikli tercihi olan KYK yurtlarına başvurular 20 Ağustos saat 23.59’a kadar e-Devlet üzerinden herhangi bir ücret ödemeden gerçekleştirilebilecek. Başvuruya ilişkin ayrıntılı bilgi ise yurtkur.gsb.gov.tr adresinde bulunan “Başvuru Kılavuzu”ndan alınabilecek.

Başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından bilgilerinde değişiklik olan öğrenciler, müracaat süresinin sonuna kadar bilgilerini tekrar e-Devlet üzerinden güncelleyebilecek. Vatan başvurusunda bulunan öğrencilerin beyanlarının doğruluğu, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından 11 farklı halk kuruluş ve kuruluşlar nezdinde araştırılacak. Müracaat sonuçları yurtkur.gsb.gov.tr kurumsal internet adresinden duyurulacak.

ARA SINIF ÖĞRENCİLERİ DE BAŞVURABİLİR

KYK bünyesindeki yurtlarda kalmak için ara derslik öğrencileri de başvurabilecek. 30 Haziran 2017 tarihinden evvel herhangi bir yükseköğrenim programına kayıt yaptıran öğrenciler de (ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora) ara derslik olarak 14-20 Ağustos tarihleri arasında vatan müracaat işlemlerini yapabilecek.
Öğrenim bilgileri mutlaka e-devlet üzerinden denetim edilmeli

Yurt başvuruları e-Devlet’te yer saha tahsil bilgilerine göre alınacağı için öğrencilerin e-Devlet’teki bilgilerinin doğru ve eksiksiz olması ehemmiyet taşıyor. Öğrencilerin müracaat sırasında herhangi bir mesele yaşamaması için öncelikle e-Devlet’e girerek okul/bölüm bilgilerini denetim etmeleri, bilgilerinde hata olan öğrencilerin üniversitenin talebe işleriyle görüşmeleri gerekiyor. Bilgilerinde yanlışlık olmayan öğrenciler ise başvurularını doğrudan gerçekleştirebilecek. Hatalı ya da noksan tahsil bilgisiyle vatan başvurusu yapan öğrencilerin başvuruları geçersiz sayılacak.

YURT BAŞVURULARI E-DEVLET ÜZERİNDEN

Başvurular e-Devlet üzerinden alınacağı için e-Devlet şifresi olmayan öğrencilerin kimliği ile beraber PTT şubelerine giderek mutlaka e-Devlet şifresi almaları veya öbür e-Devlet giriş yöntemlerinden birine (internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı) sahip olmaları gerekiyor. Özel ve öncelikli durumu olduğunu beyan eden öğrencilerin vatan barınma hakkı kazandıktan sonra ilgili belgeyi vatan müdürlüklerine teslim etmeleri gerekiyor. İlgili belgenin ibraz edilmemesi durumunda öğrencinin vatan hakkı geçersiz sayılacak.

DAHA SONRA YAPILABİLECEK BAŞVURU TÜRLERİ

2017-2018 öğretim dönemi için 30 Haziran 2017 tarihinden sonra bir yükseköğrenim programına kayıt yaptıran/yaptıracak yatay/dikey geçiş öğrencileri, ek kontenjanla yerleşecek öğrenciler, hususi kabiliyet sınavı ile yerleşecek öğrenciler, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile ülkemize kendi imkanları ile gelen yabancı uyruklu öğrencilerin vatan başvuruları ileriki bir tarihte alınacak. Müracaat ile ilgili bütün bilgilere yurtkur.gsb.gov.tr adresinden ulaşılabilecek.

Burs ve kredi başvuruları ise vatan müracaat ve kayıt işlemlerinin sonlanmasının ardından ilerleyen tarihlerde kamuoyuna duyurulacak.

.fr{ float:right; } .vidyorum{ padding-top:0px; margin-top:-20px; font-size:10px; font-weight: normal; } .testimonial-content{ padding:6px 10px 6px 10px; } .yrmBslk{ width:75px; color:#990000; overflow: hidden; float:left; } .testimonial-user{ display:none; width:75px; color:#990000; overflow: hidden; margin-top:5px; } .vybaslik{ color: #3f5fbf; font-weight: bold; } function videoYonlendir(id){ window.open(“http://videonuz.ensonhaber.com/y/” id); }

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Genel Genel Yandex.Metrica
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz