Son dakika haberi: TEOG’da liselere yerleştirme sonuçları açıklandı

07 Ağustos 2017 Pazartesi, 21:00SON DAKİKA HABERİ: Milli Eğitim Bakanlığı’nca Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) Sistemi kapsamında liselere yerleştirme sonuçları bugün saat 19.00’da açıklandı.Son dakika haberi! Sonuçlara www.meb.gov.tr adresinden ulaşılabilecek.TEOG’da 935 bin 241 talebe liseye yerleştirildi. 173 bin 83 talebe ise tercih yapmadı.

TEOG’da sonuçların ilanının ardından abes kontenjanlar açıklanacak.Nakil işlemler içinse 14-18 Ağustos, 21-25 Ağustos, 28 Ağustos-6 Eylül tarihlerinde başvurular alınacak.Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan yazılı izah şöyle:“Daha evvel ortaöğretim kurumlarına geçiş uygulaması tercih ve yerleştirme kılavuzunda 11 Ağustos tarihinde duyuru edileceği duyurulan liselere yerleştirme sonuçlarının, yapılan yoğun çalışma sonucunda öne çekilerek bugün açıklandığı anlatım edildi.

2016-2017 eğitim ve öğretim yılı temel eğitimden ortaöğretim kurumlarına geçiş kapsamında 8’inci sınıfı başarıyla tamamlayan ve merkezi ortak sınavlarına giren öğrencilerden 14-24 Temmuz tarihlerinde bir ortaöğretim kurumuna yerleştirilmek üzere tercih alındığı anımsatılan açıklamada, “Bu sonuçlara göre 1 milyon 192 bin 660 öğrenciden 1 milyon 19 bin 577 şahıs tercih yapmış, 173 bin 83 talebe de tercih yapmamıştır. Tercih yapan öğrencilerden 935 bin 241’i tercihlerinden birine yerleşmiştir. Bu durumda tercih yapan öğrencilerin yüzde 91,73’ü tercihlerinden birine yerleşmiştir.” bilgisi paylaşıldı.

Tercih yaptıkları halde tercihlerinden birine yerleşemeyen öğrencilerin aleni öğretim kurumlarına yerleştirildiği belirtilen açıklamada, bu öğrencilerin istemeleri halinde yerleştirmeye temel atama başvurusunda bulunabilecekleri hatırlatıldı.

Öğrencilerin 14-18 Ağustos, 21-25 Ağustos ve 28 Ağustos-6 Eylül tarihlerinde saat 17.00’ye kadar yerleştirmeye temel atama başvurusunda bulunabilecekleri, yerleştirmeye temel atama başvurularının, herhangi bir örgün ortaokul müdürlüğünden abes kontenjan şartı aranmaksızın yapılabileceği kaydedilen açıklamada, “Öğrenciler yerleştirmeye temel atama başvurusunda 3 tercih yapacak ve bu tercihlerini bir ortaokul müdürlüğünden onaylatacaklardır. Alınan tercihler doğrultusunda yerleştirmeye temel nakiller YEP üstünlüğüne göre merkezi olarak yapılacaktır. Yerleştirmeye temel atama sonuçları ise 18 Ağustos, 25 Ağustos ve 6 Eylül tarihlerinde duyuru edilecektir.” ifadelerine yer verildi.

Ortaöğretim kurumlarına yerleştirme sonuçları, “www.meb.gov.tr” adresinden öğrenilebilecek.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Genel Genel Yandex.Metrica
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz